Jasenovac
Najveći sabirni logor u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Koristio se kao mjesto na prisiljeni rad i zatočenja.
O Jasenovcu
U Jasenovcu je ubijeno oko 80 tisuća žrtava, makar neki kažu da ih je čak i oko 700 - 800 tisuća.
Ubijani su bili Romi, Srbi, Židovi i Hrvati koji su bili protiv ustaškog pokreta.
Sabirni logor Jasenovac činilo je nekoliko logora u okolici Jasenovca
Krivotvorenje broja ubijenih
Broj žrtava u Jasenovcu je zbog nesuglasja u zajednici vrlo teško procijeniti, ali i dalje postoje činjenice koje potvrđuju da se broj Jasenovačkih žrtava i u novije vrijeme krivotvorio te da su na popis žrtava u Jasenovcu uvršteni ljudi koji su umrli prije ili poslije samog postojanja logora u Jasenovcu ili su pak stradali na nekom drugom području.
Manipulacije fotografijama
Ustanova Spomen-područje Jasenovac objavila je 2008. fotografije autorice Nataše Mataušić, s velikim brojem izvornih fotografija iz Sabirnog logora Jasenovac, ali također s nepoznatim slikama snimljenim na drugim mjestima, koje su kasnije bile korištene uz tvrdnje da su posrijedi slike zločina iz Jasenovca
Lokacija u Jasenovcu je odabrana jer se tamo nalazila industrijska zona u kojoj je srpski poduzetnik Lazar Bačić podigao ciglanu, elektranu, pilanu, tvornicu lanaca i ljevaonicu zvona.
Vlasti NDH su taj industrijski kompleks oduzeli obitelji Bačić 1941. godine.
Kraj Jasenovca
Nakon savezničkih bombardiranja logora u ožujku i travnju 1945. godine, u kojima su uništeni mnogi objekti unutar logora, Vjekoslav Maks Luburić, zapovjednik Ustaške obrane, naredio je da se likvidiraju svi zatočenici, a logor i mjesto Jasenovac do temelja sruši i spali, kako bi se prikrili svi tragovi zločina.